Jak wybrać materac

Jaki materac do spania wybrać?

 

Waga ciała:            do 80 kg – twardość materaca: średnia (H2)

                               powyżej 80 kg – twardość materaca: wysoka (H3)

 

Dla osób przyzwyczajonych do spania na boku – materac bardziej elastyczny i miękki; dla osób lubiących spać na plecach – zaleca się materace twardsze.

 
Jednak wybierając twardość materaca, priorytetem jest waga naszego ciała; można też kierować się wyborem odpowiedniego systemu zastosowanego w materacu, np.: system dual comfort, polegający na zróżnicowaniu twardości materaca w poszczególnych jego poziomych warstwach, co oznacza, że na obszary słabszego nacisku działa miękka warstwa zewnętrzna, a odpowiedzią na miejsca zwiększonego nacisku – wewnętrzna warstwa twarda. 

 

Wzrost: materac powinien być dłuższy o ok. 20cm od wzrostu osoby na nim śpiącej.

 

Szerokość materaca dla pojedynczej osoby powinna być nie mniejsza niż 80cm (optymalnie 90cm); dla dwóch osób – minimum 140cm (optymalnie 160cm).

 

Wady postawy

Dyskopatia

W przypadku dyskopatii zalecany jest materac twardy (H3), w celu korekty wady i zapobieganiu wypadnięcia dysku. W początkowej fazie używania takiego materaca można odczuwać dyskomfort.

 

Skolioza

W przypadku skoliozy materac powinien być miękki (H2), aby nie uciskał skrzywionego kręgosłupa.

Jednak osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa i wady postawy powinny konsultować dobór materaca z lekarzem ortopedą!

 

Nowoczesne konstrukcje materaców są antyalergiczne, dzięki zastosowaniu zdejmowalnych pokrowców, które można prać w temp. do 60oC, nie przepuszczających roztoczy i wilgoci mogących kumulować się wewnątrz wkładu materaca.

Materace o konstrukcji sprężyn kieszonkowych (niegdyś technologia spełniająca podstawowe normy anatomicznego podparcia kręgosłupa) wypierana jest przez najnowocześniejsze materiały dostosowujące się do kształtu ludzkiego ciała pod wpływem jego temperatury (pianka termoelastyczna), jak również pianki wysokoelastyczne o strukturze mikrocząstek. Materace zbudowane w ten sposób nadają się do regulowanych stelaży.
Każdy nowy materac wymaga okresu aklimatyzacji organizmu do nowych warunków. Możliwy jest odczuwalny dyskomfort na nowych materacach występujący do kilkunastu dni od momentu zmiany materaca. Stan ten może ale nie musi wystąpić.
 
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij